Každý z nás potrebuje k správnemu fungovaniu to najdôležitejšie. Vodu.
Táto tekutina je zodpovedná za významne funkcie nášho tela. Reguluje teplotu nášho tela, je nápomocná pri vylučovaní nadbytočných látok, transportuje potrebné živiny do buniek a mnoho iného. Jednoducho povedané – potrebuje ju každý z nás. No ak sa ideme baviť o kvalite vody, ktorú pijeme, to je už na inú tému.
V dnešnej dobe mnoho z nás využíva možnosť vlastného zdroja vody, ktorý však nemusí mať dostatočnú kvalitu na dennú spotrebu vody. V takomto príde veľa z nás kupuje balenú vodu do zásoby s čím prichádza aj riziko skladovania. Viete ako ideálne skladovať balenú vodu? Ak nie tak sme pre vás pripravili pár užitočných rád spoločne s nasavoda.sk
Skladovanie pitnej vody v domácnosti
Krátkodobé skladovanie
V prípade, že balenú pitnú vodu máte v pláne skladovať len pár dni, ale aj tak nechcete stratiť jej kvalitu existuje pár zlepšovákov, ktoré vám pomôžu aby kvalita vody ostala zachovaná.
- Vodu neskladujte na vlhkých miestach s nie vysokou izbovou teplotou.
- Po otvorení vodu spotrebujte do 24 hodín.
- Na skladovanie používajte len poriadne vyčistené nádoby.
- Pokiaľ je to možné používajte uzatvárateľné fľaše.
- Vodu skladujte mimo prachu a zápachu.
- Vodu ani nádoby s ňou nevystavujte priamemu slnku.
TIP: V prípade, že nemáte k dispozícii uzatvárateľnú nádobu alebo fľašu prekryte otvor fóliou, ktorá tak zabráni znečisteniu vody.
Zásady skladovania
Pravidlá potravinovej hygieny (pod ktoré spadá i skladovanie pitnej vody) poskytujú odporúčania aj pre používanie vody z kohútika, pretože aj tu existujú 2 základné zásady:
- Ak vodu púšťate po dlhšom čase (napríklad po príchode domov z práce či po dovolenke), pred konzumáciou nechajte najprv vodu odtiecť – minimálne na 30 sekúnd.
- Nepite ani nevarte z úžitkovej vody.
Viac informácii o jednoduchých pravidlách skladovania pitnej vody v domácnosti nájdete v článku nasavoda.sk