Poznáte to, varíte si rannú kávu a okrem vody si do šálky lejete aj kúsky vodného kameňa. Poradíme, ako na to a naviac vám povieme, ako vzniku vodnému kameňu v kanvici účinne zabrániť.
Čo je vodný kameň?
Vodný kameň poznáme najmä z rýchlovarných kanvíc, je to vyzrážaný biely povlak uhličitanu vápenatého, ktorý sa usádza najmä na miestach, kde sa ohrieva tvrdá voda. Vodný kameň sa najrýchlejšie tvorí práve v prostredí, kde sa voda ohrieva (zmeny teploty) a kde sa pomaly odparuje. Tvrdá voda obsahuje väčšie množstvo vápnika a horčíka, tieto minerály prichádzajú do nášho potrubia zo spodných vrstiev pôdy. Čím častejšie musíte kanvicu čistiť, tým tvrdšiu vodu máte doma. Okrem typickej bielej farby môže mať aj žlté alebo hnedé zafarbenie.
Tieto usadeniny z vápenatých a horečnatých solí robia problémy viacerým spotrebičom v domácností. Mali by ste preto často kontrolovať spotrebiče, ktoré sú najviac náchylné na usadenie vodného kameňa:
- rýchlovarné kanvice,
- kávovary,
- umývačky riadu,
- práčky,
- žehličky,
- vodovodné batérie,
- sprchové batérie,
- toalety,
- vane,
- tepelné kotle,
- bojlery,
- záhradné závlahy.
Tipy na čistenie kanvice
Kanvica s vodným kameňom ale nie je len kozmetickým problémom. Usadený vodný kameň spomaľuje dobu ohrevu, čím sa spotrebuje viac energie, môže sa prehriať a dôjsť k jej poškodeniu. Vo vrstve vodného kameňa sa tiež darí baktériám. Tie sa síce varom zničia, ale toxické látky, ktoré produkujú, zostávajú.
Možností, ako vyčistiť kanvicu je niekoľko:
Octom
- Tento spôsob je veľmi používaný, pretože ním ľahko odstránite aj veľmi odolnú špinu. Ocot (rovnako aj kyselina citrónová) dokáže veľmi jednoducho zničiť vodný kameň vďaka svojej kyslosti. Najčastejšie sa na zbavenie vodného kameňa používa octový roztok v pomere 1: 1 (voda:ocot). Roztok vlejte do kanvice a priveďte k varu a nechajte pôsobiť 20-30 minút. Kanvicu po tomto procese dôkladne vypláchnite, nechcete predsa piť kávu s octovou príchuťou.
- Okrem vypláchnutia odporúčame prevariť v kanvici liter vody, takto si budete istí, že sa zbavíte octového zápachu.
- Octom čistite kanvicu pokiaľ vám nevadí silný zápach. Pre slabšie povahy odporúčame použiť radšej ďalšie spôsoby.
Náš tip: Vychladnutý octový roztok nemusíte vyhodiť, ale môžete ho využiť na ďalšiu údržbu a čistenie domácnosti. Ak máte problémy s upchatým odtokom, kombinácia octu a sódy bikarbóny je perfektným čističom odpadu. Do problematického odtoku nasypte šálku sódy bikarbóny a nalejte doň octový roztok. Čistiacu zmes nechajte pôsobiť aspoň 20 minút a zalejte odtok vriacou vodou.
Kyselina citrónová
- Ďalším osvedčený spôsob je čistenie kanvice s kyselinou citrónovou. Má tú výhodu, že nezapácha. K odstráneniu vodného kameňa postačí, ak rozpustíte 2 – 3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej v troche vody. Zmes vlejte do kanvice a nechajte pôsobiť 30 – 60 minút. Po tejto dobe pridajte do kanvice pohár vody a nechajte zovrieť. Po procese zmes vylejte a kanvicu vyčistite.
Citrónová šťava
- Čistenie citrónovou šťavou je ku kanvici šetrnejšie, nie je ale tak účinná ako ocot. Ako na to? Citrónovú šťavu zmiešajte 1:1 s vodou a priveďte k varu. Nechajte pôsobiť hodinu, zmes vylejte, kanvicu opláchnite a je to.
Sóda bikarbóna
- Sóda bikarbóna u vás doma určite nechýba. Okrem pečenia nadýchaných koláčov ju môžete využiť k odstráneniu vodného kameňa. Postačí vám jedna lyžička sódy bikarbóny, ktorú rozpustíte v 2 – 3 lyžiciach vody.
- Zmes dajte do kanvice a necháte pôsobiť ideálne cez noc. Ráno do kanvice dolejte vodu a priveďte k varu. Po prevarení obsah vylejte a kanvicu vyčistite.
Chemické čističe
- Využiť môžete aj dostupné univerzálne čističe, ich cena je ale niekoľko násobne vyššia než zaužívané domáce rady.
Po vyčistení kanvice jedným z uvedených spôsobov, odporúčame vnútro kanvice ešte dodatočne vyčistiť jemnou handričkou. Ak by náhodou vo vnútri zostali drobné nečistoty, môžete si handričku navlhčiť octom alebo citrónovou šťavou posypanou sódou bikarbónou. Po čistení opäť kanvicu vypláchnite vodou alebo dajte zovrieť 1 liter vody, ktorý potom vylejete.
Ako vyčistiť povrch kanvice
Okrem vodného kameňa usadeného vo vnútri kanvice by ste sa mali starať aj o vonkajší vizuál povrchu. Pri čistení povrchu kanvice sa vždy uistite, že je kanvica vytiahnutá z elektriky. Väčšinu kanvíc stačí vyčistiť vlhkou handričkou so saponátom, aby ste nemali na povrchu zaschnuté kvapky vody. Nerezové kanvice odporúčame aj jemne vyleštiť, na tento účel vám výborne poslúži olivový olej. Na jemnú handričku (ideálne z mikrovlákna) nakvapkajte čajovú lyžičku olivového oleja (alebo od oka pár kvapiek) a jednoducho naleštite povrch nerezovej kanvice.
Predchádzanie tvorby vodného kameňa v kanvici
Predstavte si, že sa čisteniu kanvice môžete vyhnúť. Tak ako platí prevencia na ľudský organizmus, platí aj na vašu kanvicu.
Dôvodom vzniku vodného kameňa je tvrdá voda. Na Slovensku týmto problémom trpí odhadom až 75 % domácností. Vodný kameň ale nešpiní len vašu kanvicu, zanáša aj ostatné elektrické spotrebiče, čím sa ich spotreba zvyšuje až o 30 %.
S tvrdou vodou si poradia zmäkčovače vody. U nás si môžete vybrať z niekoľkých druhov zmäkčovačov vody, kontaktujte nás a radi vám poradíme. Ponúkame napríklad zmäkčovače rady Pallas, ktoré sú na trhu viac ako 40 rokov, naviac vám na nich ponúkame až 10-ročnú záruku.