Či už máte akúkoľvek vírivku či bazén alebo si ešte len nejakú vyberáte, musíte zákonite myslieť na starostlivosť o vodu. Neexistuje vírivá vaňa alebo bazén, kde by ste sa nemuseli starať o kvalitu vody.
Aké faktory ovplyvňujú kvalitu vody?
Keďže dopriať si takýto luxus aj dnes nepatrí zrovna k lacným záležitostiam, je nutné aby sa pri prevádzkovaní nezabúdalo na ich údržbu. V článku by sme vám chceli predstaviť základne typy, tak aby úprava vody vo vašej domácnosti bola 100%.
Stupeň tvrdosti vody je jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje dĺžku životnosti vašej vírivky ale aj jej správny chod. Ak je voda príliš tvrdá, vzniká vodný kameň, ktorý zanáša vodovodné potrubie a rovnako ako aj masážne trysky. Vodný kameň môže nenávratne poškodiť čerpadlo na vodu ale môže znížiť aj účinnosť ohrevného telesa alebo ho úplne zničiť.
Spozorujete to postupne na zvýšených nákladoch na ohrev a celkový chod vírivky. Ideálnym riešením je kvalitné zmäkčenie vody pomocou katexu, ktoré dostane tvrdosť vody pod hodnotu 6-7 °dH. Je to hodnota, kedy sa vodný kameň už neusádza alebo len vo veľmi malom množstve.
Katex je iónovýmenna živica, ktorá slúži na zmäkčenie vody a vďaka schopnosti viazať na seba vápnik a horčíka dokáže ich zameniť za neškodné atómy sodíka. Je neoddeliteľnou súčasťou pre zariadenie, ktoré nazývame katexový zmäkčovač vody.
Používate na chod vírivky vodu zo studne? Ak áno, tak vo veľmi veľa prípadoch obsahuje železo či mangán. Prejavuje sa to zvýšeným zápachom, zažltnutím, či zahnednutím vody. Čo je horšie, železitá voda pri ohreve spôsobuje podobné problémy ako vodný kameň a veľmi ťažko sa rozpúšťa. V takomto prípade neodporúčame vírivku s vodou napúšťať.
Najlepším riešením je zaobstarať si špeciálny filter na vodu, ktorý vďaka špeciálnej zmesi dokáže z vašej vody odstrániť železo aj mangán. Veľmi dôležité je jeho umiestnenie na centrálny prívod vody vo vašej domácnosti, tak abyčistá voda prechádzala cez celú vašu domácnosť. Zariadenie pracuje na iónovýmene v systéme s plnoautomatickým nastavením.
Chlór patrí stále k overeným dezinfekčným prostriedkom ale pokiaľ chlór správne nariedite, dokážete vodu vo vírivke ideálne vydezinfikovať. Najväčším problémom je predávkovanie. Keďže sa jedná o relatívne malý objem vody s vysokou teplotou, je potrebné si dať na pridávanie chlóru pozor. Pokiaľ sa voda prechlóruje, tak je kúpanie v takejto vode nevhodné a zdraviu škodlivé. Chlór môže spôsobiť také zdravotné problémy, ako je napríklad ekzém, suchá pokožka, lupiny vo vlasoch a podobne.
Prechlórovanie vody vo virívke spoznáme podľa zápachu chlóru, ktorý je agresívny a nepríjemný voči pokožke, či sliznici. Prvou pomocou pri prechlórovaní je nechať vírivku otvorenú. V žiadnom prípade nezatvárať, kedže chlór by dokázal poškodiť plastové a nerezové časti vírivky.
Ideálnou voľbou je použiť chlórovacie tablety, ktoré sú určené pre vírivky a umiestniť ich do plaváku, ktorý zaručí rovnomerné šírenie dezinfekcie. Ak nechcete používať chémiu, odporúčame vám siahnuť po UV lampe.
UV lampa na vodu je ekologické, ekonomické zariadenie, ktoré vašu vodu dokáže účinne zbaviť mikroorganizmov (ako sú baktérie, vírusy, plesne,…) žijúcich vo vode.