Piť musíme. Pre prežitie hlavne nealko, zdravé nealko. Voda tvorí väčšinu nášho tela a pre udržanie všetkých životne dôležitých funkcií je jej každodenný dostatočný príjem nevyhnutný.
Väčšina ľudí ale nepije dostatočné množstvo vody. Prečo? Zvyk je železná košeľa. Ak pohár s vodou alebo fľašu nemáte u seba, tak sa skrátka nenapijete. Človek síce smäd pocíti, ale pri práci naňho zabudne a tak sa stane, že sa napije až pri obede. Telo si na tento systém navykne a častokrát už potrebu pitia vôbec nevnímame, pretože sme si na ňu zvykli a nie sme schopní pociťovať smäd. Toto sa stáva najmä starším ľuďom.
Koľko vody treba denne vypiť?
Takže piť, piť a piť. Mali by ste to mať na pamäti. Ale koľko vody je dosť? Univerzálny údaj neexistuje. Odporúčané hodnoty sú 2 – 3 litre denne. Ale! Táto hodnota sa môže líšiť. Čo ak vrcholovo športujete, trávite dovolenku na Špicbergoch alebo v trópoch?
Pomôcť vám môže tento vzorec:
vaša hmotnosť * 0,033
+ 0,1 litra na každých 10g bielkovín, ktoré prijmeme v strave
+ 1 liter za každú hodinu cvičenia
+ Rozdiel v hmotnosti pred a po tréningu (0,5kg> 0,5l)
Nešportujúcu osoba by mala denne vypiť toľko vody, aby množstvo následne vylúčeného moču predstavovalo 0,25 litra na 10 kg telesnej hmotnosti. O osôb so zvýšenou telesnou záťažou a športovcov by toto množstvo malo činiť 0,33 l na 10 kg telesnej hmotnosti.
Čo sa deje ak nedodržiavame pitný režim
Náš organizmus sa skladá z veľkej časti z vody (60 – 70 %). Je pre jeho správne fungovanie úplne nevyhnutná. Voda sa podieľa na termoregulácii (aby nám telesná teplota neskákala hore, dole), dopravuje živiny do celého organizmu, vďaka vode vyplavujeme odpadové a škodlivé látky, ovplyvňuje stav našej pokožky (vrásky, celulitída…), kvalitu vlasov a nechtov. Takže celkom široký záber.
Malý príjem tekutín môže znamenať veľké komplikácie. Objavujú sa bolesti hlavy, únava, zhoršené sústredenie, zlé trávenie, žalúdočné ťažkosti, črevné ťažkosti, zápcha, predčasné starnutie tkanív, ťažkosti s kĺbmi, problémy s chrbticou ohrozuje človeka nadmernou záťažou obličiek, väčším rizikom vzniku močových kameňov, močové infekcie a nebezpečenstvom náhleho poklesu obličkovej funkcie v niektorých situáciách.
Signály dehydratácie
Nedostatočný príjem tekutín a následný stav organizmu sa odborne nazýva dehydratácia. Tento stav predstavuje narušenie vnútornej rovnováhy organizmu v dôsledku zníženia obsahu vody v tele, ktoré je spôsobené nedostatočným príjmom tekutín alebo prílišným výdajom vody.
Ako dehydratáciu spoznáme? Medzi jej najčastejšie prejavy patria suché ústa, jazyk, lepiace sa pery, suché sliznice, zápcha, pocit smädu, suchá pokožka, únava, malátnosť, tmavšia moč a bolesť hlavy.
Pro závažných formách dehydratácie môže dôjsť až k zmäteniu, bezvedomiu a k šoku.
Ako ju liečiť? V mnohých prípadoch stačí zvýšiť príjem tekutín. Pozor! Tekutiny je lepšie podávať po menších dávkach a dlhšie.
Vhodná je v podstate akákoľvek tekutina, ktorá pacientovi chutí. Začnite voda, neskôr pridajte nariedenú ovocnú šťavu alebo stredne mineralizované minerálky prípadne mierne sladený bylinný alebo ovocný čaj.
Čistá nezávadná voda
Najlepšou tekutinou, ktorú môžete vášmu telu dodať je voda. Pitná voda je v našich končinách dostupná kvázi nepretržite. Tá z kohútika je kontrolovaná častokrát ale až s rozborom vody zistíte, že by ste mohli piť aj lepšie.
Mnohí ľudia si kupujú vodu balenú, pretože im tá z vodovodu nechutí. Toto riešenie je nielen nákladné na váš čas a peniaze, ale aj veľmi nešetrné k našej planéte. Táto voda sa väčšinou predáva v plastových baleniach, ktorými je Zem doslova zaplavená.
Vhodným riešením je test vaše vody a zadováženie si vhodného filtru. Tvrdú vodu teda vyriešia jej zmäkčovače. Baktérie a vírusy odstránia UV lampy. Na odstránenie chlóru sú účinné rôzne typy filtračných médií na báze aktívneho uhlia. S dusičnanmi a dusitanmi vám pomôže reverzná osmóza. Vodné filtre určená na železo a mangán zaručujú profesionálne odstránenie prebytočného množstva železa a mangánu z vašej vody. Samozrejme problémov s vodou môže byť oveľa viac. Nebojte sa na nás obrátiť určite pre vás máme riešenie.
Aké nápoje okrem vody si vyberať
Základ vášho pitného režimu by mala tvoriť voda. Ak ste fanúšikom minerálnych vôd, je dôležité sledovať ich zloženie. Pite radšej prírodné minerálne vody s nižšou celkovou mineralizáciou (obsah minerálnych látok do 1500g).
Vhodné na doplňovanie tekutín sú tiež slabé bylinné, zelené a ovocné čaje, slabý čierny čaj, riedené ovocné džúsy, nesladené ovocné a zeleninové šťavy.
A čo iónové nápoje? Tie sa odporúčajú len po fyzickej záťaži alebo počas nej. Energetické nápoje pre doplnenie tekutín nie sú vhodné vôbec, majú totiž odvodňovacie účinky rovnako ako káva, alkohol a sladké sýtené nápoje.
Desatoro pitného režimu
- Základ pitného režimu je čistá pramenitá voda a nízko a stredne mineralizované minerálne vody. Odporúčame kombinovať s nápojmi doplňujúcimi sodík a draslík pri zvýšenej fyzickej námahe či choroby.
- Zvyknite si začínať deň pohárom pramenitej vody – cca 0,3l. Pred začatím práce by ste mali vypiť aspoň ¼ l teplého nápoja
- Dopĺňajte tekutiny priebežne, nečakajte na pocit smädu. Smäd je počiatočným znakom dehydratácie. Oiť je treba pravidelne – počas dňa, najlepšie po menších dúškoch 1-2dcl, maximálne v polhodinových intervaloch. Majte vždy na stole pohár vody. Noste pri sebe fľašu s vodou.
- Nedostatok vody sa môže ohlásiť suchom v ústach, tmavou močou, pocitom nepokoja, zhoršeným sústredením, nervozitou.
- Príjem a výdaj vody by mal byť vyrovnaný, podľa výdaja regulujeme príjem.
- Nápoj by nemal byť moc chladný, radšej vlažný, v zime teplý. V teplom počasí 10 – 12 ° C, v chladnom počasí 12 – 15 ° C.
- Obmedzte príliš slané a sladké potraviny a nápoje. Každý gram soli alebo cukru navyše zadržiava vodu v organizme (a tým aj vyššiu hmotnosť).
- Vypite 2- 3 litre tekutín denne, v horúčave a pri zvýšenej telesnej záťaži by sa mal príjem tekutín zvýšiť.
- Pozor na pitný režim u detí. Môžu nám doslova vyschnúť, tým ľahšie, čím je dieťa mladšie.
- Silný čierny čaj a káva nie sú pre organizmus zdrojom tekutín. Alkohol, káva, čierny čaj sa nezahŕňa do pitného režimu, pretože organizmus odvodňujú.
Zdroj: Fakultná nemocnica Olomouc