Tekutinu do seba dostať musíme, tak prečo nie rovno piť niečo, čo je pre vás prospešné? Pri zdravom životnom štýle sa odporúča piť voda. Nič ale nepokazíte, keď si do nej pridáte uhorku, naopak!
Uhorková vode alebo limonáda sa pripravuje veľmi jednoducho, je chutná a má mnoho blahodarných účinkov. Pozrime sa na nich bližšie. Uhorky obsahujú množstvo dôležitých antioxidantov a vitamínov (vitamín C, K, magnézium, draslík, horčík). Ak máte domáce uhorky, ktoré nie sú chemicky ošetrené, určite ich nešúpte – uhorková šupka je bohatá na vitamín A a kremík. Nie je náhoda, že uhorkovú vodu nájdete najmä v SPA a vo wellness salónoch.
Prečítajte si, aké všetky benefity má pitie uhorkovej vody a na konci článku vám ponúkame aj recepty a tipy na prípravu tohto osviežujúceho nápoja.
-
Uhorka obsahuje 96 % vody
To, že sa uhorka skladá z veľkého množstva vody znamená, že má málo kalórií. Práve preto je veľmi obľúbená v mnohých diétach. Pokiaľ hovoríme o uhorkovej vode, znamená to, že si príjem kalórii nijak nezvýšite. Okúzli vás jej osviežujúca chuť.
-
Pomáha predchádzať rakovine
Výskumy dokazujú, že uhorková voda preventívne pôsobí proti vzniku cukrovky, Alzheimerovej choroby a chorôb očí. Bojuje dokonca aj proti vzniku rakoviny, a to vďaka jej zázračnému zloženiu – antioxidanty totiž zabraňujú rozvoju rakovinotvorných procesov v tele a zlepšujú imunitný systém.
Zaujímavosť: podľa štúdie Americkej asociácie na výskum rakoviny obsahujú uhorky (aj jahody, jablká, kaki, kiwi a cibuľa) rastlinný flavonol fisetín, ktorý slúži ako farbivo. Vedci zistili, že práve fisetín pomáha spomaliť progresiu rakoviny prostaty.
-
Uhorková voda na chudnutie
Už sme spomenuli, že uhorková voda rozhodne nie je kalorickou bombou. Priemerná uhorka má 45 kalórii. Takže aj keby ste ich zjedli desať, čo nezjete, dostanete do seba len 450 kalórií. A to je žalostne málo. Pozor, jesť ale len uhorky sa nevypláca! Síce má množstvo živín, ale chýba jej vláknina, tuk, bielkoviny, vápnik a železo a mnoho ďalšieho. Takže hlavne vyvážene.
Uhorková voda ochutená citrónovou šťavou je skvelým osviežujúcim nápojom leta, začnite žiť zdravšie a vymeňte ochutené nápoje za domáce limonády. Všetky ochutené bublinkové nápoje obsahujú veľa cukru a kalórií.
-
Znižuje krvný tlak
Uhorka obsahuje draslík, ktorý pôsobí na zníženie krvného tlaku. Tiež znižuje napätie na kardiovaskulárny systém, čím znižuje riziko mŕtvice a srdečných záchvatov.
-
Zdravé kosti
Uhorky obsahujú oxid kremičitý, ktorý je potrebný pre mnohé telesné funkcie. Táto látka je veľmi dôležitá pre kostru a mineralizáciu. Vitamín K je ďalším pomocníkom pre silnejšie kosti, znižuje riziko zlomenín a je výbornou prevenciou pred osteoporózou.
-
Stop svalovici
Opäť je nutné vyzdvihnúť silu draslíka, ktorý je najlepším priateľom každého aktívneho športovca, keďže pomáha uvoľniť svaly a zrýchľuje ich regeneráciu. Pripravte si do fitka okrem vášho obľúbeného proteinového nápoja aj uhorkovú limonádu.
-
Krajšia pokožka
Uhorková voda doplňuje hladiny vitamínu C, beta-karotén, mangán, molybdén. Uhorky obsahujú oxid kremičitý, ktorý má ďalšie pozitívne účinky na telo. Uhorky obsahujú aj vitamín B, ktorý pomáha v boji proti akné a iným kožným problémom.
-
Detox a posilnenie imunitného systému
Pri zvýšenom pití väčšieho množstva vody sa logicky zvyšuje aj frekvencia močenia, čím sa z tela vyplavujú škodlivé látky. Toxíny sa z tela odstraňujú rýchlejšie, čím dochádza k lepšej rovnováhe vášho metabolického systému.
-
Zabraňuje prekysleniu organizmu
Uhorka má nielen detoxikačné a protizápalové účinky, ale je aj zásaditá. Takže jej pitím nedochádza k prekysleniu organizmu.
-
Pitný režim
O dôležitosti pitného režimu už všetci viete, ale nie každý ho pravidelne dodržuje. Uhorková voda v kombinácii s iným ovocím je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí zvyčajne pili sladené nápoje a chcú piť viac čistej vody. Okrem obyčajnej vody je uhorková limonáda skvelým spestrením pitného režimu. Každý deň by ste mali vypiť aspoň 2 litre tekutín (presné číslo závisí od pohlavia, veku, váhy, intenzity cvičenia, počasia, atď).
-
Pravidelný pohyb a zdravie čriev
Dostatočná hydratácia a vláknina obsiahnutá v uhorke podporujú pravidelný pohyb čriev. Rozpustná vláknina pektín (okrem uhoriek sa nachádza aj v jablkách) tak isto pomáha k lepšej frekvencii pohybu čriev. Uhorka obsahuje aj enzým štiepiaci bielkoviny, erepsín, ktorý ničí baktérie a čistí črevá.
Samozrejme všetky spomenuté pozitívne účinky sa môžu vytratiť, pokiaľ si budete uhorkovú vodu pripravovať z nekvalitnej vody. Uistite sa, že voda, ktorú používate neobsahuje nežiadúce látky ako železá či dusičnany. Nie ste si istý, akej kvality je vaša voda? Radi sa na to pozrieme, ponúkame kompletný rozbor vody.
Recepty a tipy na uhorkovú limonádu
Ingrediencie, ktoré budete potrebovať:
- 1 liter vody
- 2 šalátové uhorky
- Ľad (voliteľné, ale počas letných horúčav ideálne schladenie)
Recept na uhorkovú vodu je veľmi jednoduchý a nemusíte sa držať ani pravidla dvoch uhoriek, jednoducho dajte do vody uhorky podľa vlastného uváženia a chute.
Postup:
- Uhorky nakrájajte na tenké plátky a dajte ich do väčšej nádoby na limonádu. Ak chcete ohúriť návštevu efektne vyzerajúcou limonádou, vezmite si škrabku a uhorku strúhajte pozdĺžne. Vzniknú vám tak jemné dlhé plátky, ktoré môžete pekne vložiť do pohárov. Plátky vyzerajú veľmi zaujímavo aj zrolované, či už v pohári alebo v karafe.
- Nalejte do nádoby vodu a poriadne nápoj premiešajte. Môžete použiť aj varechu a uhorky trochu pomačkať, aby pustili šťavu.
- Skladujte uhorkovú vodu v chladničke, aby bola osviežujúca a nechajte uhorky pôsobiť aspoň 3 hodiny alebo ideálne cez noc. Uhorkovú príchuť budete cítiť už po jednej hodine, ale spravidla čím dlhšie necháte uhorky lúhovať vo vode, tým viac budete cítiť ich príchuť.
- Uhorkovú limonádu skladujte v chladničke maximálne tri dni.
Náš tip: Okrem uhoriek pridajte do nápoja aj iné ovocie a ozvláštnite si tak jeho príchuť. Obľúbenou kombináciou sviežeho drinku je pridanie šťavy z jedného citróna. Ak si chcete limonádu ešte trochu zlepšiť, pridajte vodu 1:1 (voda z vodovodu : perlivá voda). Naše tipy na príchute uhorkovej vody:
- Citróny
- Pomaranče (pridajte šťavu z dvoch pomarančov a jeden nakrájajte)
- Limetky
- Melón (výborným osviežením je aj odšťavený melón)
- Jahody
- Maliny
- Ananás
- Zázvor
- Mäta
- Bazalka (bazalku nemusíte použiť len na caprese, ale jej zaujímavá chuť sa skvelo doplňuje práve s uhorkami)