Ak voda obsahuje látky, ktoré zapríčiňujú tvrdosť vody musia byť odstránené. To sa nazýva zmäkčovanie vody. Ak chceme vodu zmäkčiť, musíme odstrániť vápenaté ióny. Možno to urobiť viacerými spôsobmi.
Avšak najefektívnejším a ekonomickým riešením pre použitie v rodinných domoch je úprava vody pomocou zmäkčovača vody.
V tomto zariadení sa vykoná výmena iónov. Voda v nádobe zmäkčovača prechádza cez stĺpec obsahujúci špeciálnu látku. Táto látka obsahuje sodné ióny, ktoré nahradia vápenaté ióny, keď tvrdá voda preteká stĺpcom. Sodné ióny nespôsobujú tvrdosť, takže voda je teraz mäkká.
Zmäkčovač sa dá použiť na mestskú aj studničnú vodu. Zaručí, že sa vám v rozvodoch, na spotrebičoch, výhrevných telesách a iných plochách ktoré sú v styku s vodou, nebude usadzovať vodný kameň.
Viac informácií o výhodách zmäkčenej vody a zmäkčovačoch vody nájdete na našej stránke. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.
Tvrdá voda a vodný kameň je čím ďalej väčší problém v mnohých domácnostiach. Filtre na tvrdú vodu zamedzujú usadzovaniu vodného kameňa alebo z vody odstraňujú vápnik, ktorý vodný kameň tvorí. Vode môžeme zabrániť, aby tvorila vodný kameň vďaka polyfosfátu alebo ionizácií vody.
Vodu môžeme zmäkčiť (odstrániť z nej vápnik) taktiež formou katexovej náplne, ktorá na seba vápnik viaže alebo mať plne automatické zmäkčovače.
Negatívny vplyv tvrdej vody
Vysokým obsahom minerálnych látok tvrdá voda spôsobuje tvorbu vodného kameňa. Vodný kameň ma najväčší dopad v domácnosti na rozvody vody, vodovodné batérie, sanitu, elektrické spotrebiče, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou, vykurovacie telesá ako aj na čerpaciu techniku v prípade použitia studničnej vody.
Zabraňuje ich správnemu fungovaniu a robí ich energeticky neefektívne. Vodný kameň spôsobuje zvýšenie spotreby elektrickej energie až o 30 %. V najhorších prípadoch môže vodný kameň úplne znemožniť ich prevádzku. Meranie tvrdosti vody prebieha v nemeckých stupňoch °dH alebo v mmol/l. 1 mmol/l je v prepočte 5,61 nemeckých stupňoch.
Pred výberom filtra sa zamyslite, či potrebujete filtrovať vodu v celom dome, alebo iba na niektorom z kohútikov. Filter na vodu z kohútika je oveľa lacnejší aj jednoduchší na inštaláciu, ale možno ho odporučiť iba pre rekreačné objekty či domácnosti, kde je voda dodávaná z vodovodného radu. V takom prípade vám väčšinou postačí filtrovanie vody v kuchyni, čo je skvelý spôsob, ako odstrániť z pitnej vody chlór.
Pokiaľ však máte doma iba vodu zo studne či vrtu, je filtrácia vody na vstupe úplne nevyhnutná pre vaše zdravie. Tento systém je často súčasťou domácej vodárne.
Ďalším dôležitým kritériom výberu je druh nečistôt, ktoré by mal filter z vody zachytávať. Presné zloženie vody zistíte buď u miestnej vodárne, ktorá má zo zákona povinnosť vám túto informáciu zadarmo poskytnúť, alebo profesionálnym rozborom vody. Druhy znečistenia sú:
Vodný filter pritom môže byť určený pre jeden druh znečistenia alebo byť viacúčelový. Žiadne zariadenie ale nie je univerzálne, výber preto musíte vždy prispôsobiť vašim individuálnym potrebám a konkrétnemu zloženiu vody. Správna úprava vody zo studne je totiž nevyhnutná vždy.