Nie veľa ľudí počuje o tom, že existuje alergia na vodu. Je oveľa bežnejšie vnímať fakty o alergickej reakcii na sladkosti, peľ alebo lieky. Telo ale môže reagovať aj na nedostatočnú vodu.
Život bez vody je pre človeka nemožný, no alergici na vodu sa jej musia vyhýbať. Ak sa totiž oblejú vodou, do niekoľkých minút sa u nich spustí výrazná alergická reakcia. Pravidelná hygiena je preto obrovským utrpením. Na príjemný horúci kúpeľ s bublinkami môžu zabudnúť.
Treba poznamenať, že často nie samotná voda, ale obsiahnuté nečistoty môžu prispieť k výskytu alergickej reakcie tela na túto tekutinu.
Alergia voči vode, prevažne dochádza k oslabeniu imunitného systému. Lieky, akékoľvek ochorenie, chronické ochorene filtračných orgánov – pečeň, obličky, nadobličky – môže mať za následok oslabenie imunitného systému a v dôsledku toho vyvolávajú alergie.
Ak človek trpí alergiami na vodovodnú vodu, alergénom s najväčšou pravdepodobnosťou nie je samotná voda, ale čistiace prostriedky – šampón, mydlo, gély atď.
Sú zaznamenané prípady alergie na vodu z vodovodu, ktoré boli zle filtrované a do nich sa dostali všetky látky, s ktorými sa čistiaci systém nedokázal vyrovnať. Pri preprave zle dezinfikovaných vodovodných potrubí môže dôjsť aj k znečisteniu vody.
Ak sa človek po užití minerálnej vody zdá byť alergický na vodu, znamená to, že zložka, ktorá je súčasťou vody, je alergénom pre túto osobu.
Typické príznaky sa objavujú na koži. Koža po styku s vodou začne svrbieť alebo páliť. V priebehu 1-15 minút sa môže objaviť vyrážka, žihľavka alebo začervenanie.
Ďalší rozvoj týchto príznakov môže nastať v priebehu 10 minút až 2 hodín a môže byť dosť bolestivý. Niekedy dokonca dochádza po vypití vody k ťažkostiam s prehĺtaním, pískaniu pri dýchaní alebo pocitu dychovej nedostatočnosti.
Aquagénnu žihľavku môže vyvolať kúpanie, plávanie alebo len prechádzka v daždi. Niekedy príznaky vzniknú pri potení, spúšťačom môžu byť aj slzy.
Našťastie ľudí s takouto reakciou na vodu je veľmi málo.
Spôsoby, ako sa úplne zbaviť tohto typu alergií, ešte neboli vynájdené, hoci vedci stále pracujú na tejto problematike. Treba však poznamenať, že u všetkých ľudí, ktorí majú alergiu na vodu a pri kontakte s vodou, zodpovedá imunoglobulín E, ktorý je zodpovedný za výskyt alergických reakcií v tele.
Pomôcť môžu antihistaminikám – masti, pilulky atď. Niekedy škvrny samé zmiznú do pol hodiny po kontaktu s vodou. V každom prípade je dobré to konzultovať s lekárom a zistiť skutočný zdroj alergie.