Pre zdravie človeka je dôležitá rovnováha kyselín a zásad v tele. Všetky degeneratívne ochorenia, vrátane rakoviny, artritídy, srdcových ochorení, obličkové a žlčové kamene, dokonca aj zubné kazy, sú spojené s nadmernou kyslosťou v tele.
Ľudské telo má v sebe zabudovaný mechanizmus, ktorý udržuje konštantnú pH krvi (7,4). Tento mechanizmus pracuje tak, že berie a ukladá kyslé a zásadité minerálne látky z iných miest, vrátane kostí, mäkkých tkanív, telesných tekutín a slín, čím spôsobuje prudké kolísanie pH v týchto tkanivách. Preto je veľmi dôležité pomáhať telu pri udržiavaní rovnováhy.
Pri procesoch látkovej premeny si telo samo vytvára kyseliny, ale zásady si vytvoriť nevie, preto mu ich musíme dodávať vhodnou stravou, ale aj pitím dostatočného množstva alkalickej vody. Nedostatok alkalické vody má na svedomí mnohé zdravotné problémy, napríklad ani rakovina nemôže existovať v zásaditom (alkalickom) prostredí.
Ľudské telo sa skladá zo 70% vody, každá bunka je zložená z vody. Preto sa odporúča denne vypiť minimálne 1,5 litra vody, pri telesnej námahe, teple, ale aj prekysleniu organizmu, sú to až 4 litre. Najvhodnejšou vodou je alkalická voda, ktorá nielen zaženie smäd, ale pomôže organizmu neutralizovať kyseliny.
Žalúdok si stále udržiava svoje pH na hodnote 4. To znamená, že keď pijeme alkalickú vodu, žalúdok spustí mechanizmus, začne vylučovať kyselinu chlorovodíkovú, aby si vrátil pH späť na svoju úroveň. Čím viac alkalickej vody budeme piť, tým viac kyseliny žalúdok vylúči.
Vedľajším produktom kyseliny chlorovodíkovej je hydrogénuhličitan sodný alebo hydrogénuhličitan draselný, ktorý ide do krvného obehu. Tieto hydrogenuhličitany sú alkalické nárazníky, ktoré neutralizujú prebytok kyseliny v krvi, ktoré rozpúšťajú odpad do tekutého stavu. Neutralizujú kyslé odpady.
Postupne, ako telo starne, sa tento alkalický proces zhoršuje a v tele sa hromadí viac odpadových látok a kyselín.
Keď povieme, že voda je ionizovaná, znamená to, že je obohatená o elektróny. Môže byť ionizovaná voda alkalická alebo ionizovaná voda kyslá. Obe majú výnimočné účinky. V ľudovom liečiteľstve sa kyslá voda používa na hojenie rán, odstraňovanie plesňových ochorení či na popáleniny. Dnes sa používa hlavne v kozmetike a na dezinfekciu.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké pH majú minerálne vody? Drvivá väčšina minerálok dostupných v obchode sú kyslé, ale ak by ste usilovne hľadali, možno by sa vám podarilo nájsť aj alkalickú. Balené vody, či už alkalické alebo kyslé, majú niekoľko negatív.
Na jednej strane je to vyššia cena, na druhej strane stojí hygienická nezávadnosť. Kým sa voda vo fľaši dostane k vám na stôl, prejde aj niekoľko mesiacov. Z plastovej fľaši sa uvoľňujú do vody toxické látky a ak voda nie je skladovaná podľa prísnych hygienických podmienok, môžu sa v nej množiť baktérie.
Výsledky pH pri prenosných prístrojoch na úpravu alkalickej vody závisia od vstupnej vody a doby pôsobenia. Čím dlhšie sa voda nachádza v kontakte s minerálmi, tým vyššie pH dosiahne. Voda z vodovodu potrebuje na zmenu približne 10 – 20 minút. Vďaka prenosným prístrojom si môžete vyrobiť alkalickú vodu kdekoľvek a kedykoľvek.
Všetky tieto prostriedky obsahujú náplň zloženú z guľôčok (okrem ionizátorov), ktoré: