Vodný kameň sa sám o sebe skladá zo soľných minerálov, hlavne z uhličitanu vápenatého a uhličitanu horečnatého. Tieto minerály sa vyskytujú vo väčšom množstve v tvrdej vode, ktorá pochádza zo spodných pôdnych vrstiev.
Preto majú väčší problém s usadzovaním vodného kameňa tie domácnosti, v ktorých sa bežne tvrdá voda používa. Oproti tomu domácnosti s mäkkou vodou pochádzajúcou z povrchových vrstiev nemusia riešiť problém odstránenia vodného kameňa tak často.
Minerály obsiahnuté vo vode sa postupne uvoľňujú, čo má za následok vznik vodného kameňa. Ten sa vytvára na všetkých miestach, ktoré sú s vodou v pravidelnom kontakte. K jeho rýchlejšej tvorbe potom prispievajú zmeny teplôt a pomalé odparovanie vody.
Vodný kameň sa najčastejšie objavuje na vaniach, v sprchách, na vodovodných kohútikoch ale stretnúť sa ním však môžeme aj v toaletách, práčkach a hlavne v rýchlovarných kanviciach.
Pri odstraňovaní vodného kameňa sa okrem ľahko dostupných povrchov musíme sústrediť tiež na miesta horšie prístupné, ako sú kúpeľňové škáry alebo podlahové žľaby.
Pokiaľ chcete podchytiť tvorbu vodného kameňa hneď v počiatkoch a zabrániť tak jeho usadzovaniu, je nutné vykonať vhodnú úpravu tvrdosti vody. Je dokázané, že čím tvrdšiu máte vodu v domácnosti, tým rýchlejšie sa u vás vodný kameň tvorí.
Odborníci radia namontovať špeciálny filter na začiatok vodovodného potrubia a ďalej použiť na vodu automatický zmäkčovač vody obsahujúci regeneračné soli alebo kamenec. Vďaka tomu už nebudete musieť riešiť otázku odstránenia vodného kameňa a tiež predĺžite životnosť všetkých vašich domácich spotrebičov, ktoré prichádzajú bežne do styku s vodou.
Sprchové kúty, sklá, vodovodné batérie aj ďalšie povrchy, po ktorých voda steká, odporúčame ošetriť hydrofóbnym prostriedkom, ktorý zamedzuje usadzovaniu vody a zabraňuje tvorbe nevzhľadných máp.
Vodný kameň môžete odstrániť niekoľkými spôsobmi. Rozdiel je však v tom, či uprednostňujete prírodnú cestu, alebo siahnete po niektorom chemickom odstraňovači vodného kameňa. V súčasnej dobe nájdete pestrú ponuku rôznych odstraňovačov vodného kameňa do kúpeľne, prípravky na odstránenie vodného kameňa v kuchyni aj čističe na vodný kameň usadený v práčke.
Pokiaľ preferujete jemné a šetrné odstránenie vodného kameňa pomocou prírodných prípravkov, môžete využiť niektorý z ekologických odstraňovačov vodného kameňa, alebo sa nechajte inšpirovať radami našich babičiek, ktoré dobre vedeli, čo na vodný kameň platí.
Ako hlavného pomocníka v boji s vodným kameňom používali ocot a kyselinu citrónovú, teda prípravky cenovo dostupné aj šetrné k životnému prostrediu. Tieto látky sú schopné svojou kyslosťou narušiť vodný kameň, takže stačí naniesť niekoľko kvapiek octu alebo kyseliny citrónovej na vlhkú handričku a postihnuté miesto opatrne očistiť.