Povinnosť zamestnávateľa, je zabezpečiť pre svojich zamestnancov pitný režim tak ako je stanovené v § 6, odseku 3, písmena b, zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Zamestnávateľ je povinný bezplatne:
Odborníci odporúčajú konzumáciu dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce vlastnosti a slúžia na doplnenie tekutín, solí a ďalších látok stratených nadmerným potením. Vhodnými nápojmi sú stolové minerálne vody, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy.
Prvý: v letných mesiacoch bývajú zamestnanci často vystavovaní nadmernej záťaži teplom, ktorá predstavuje pre ich organizmus určité zdravotné riziko.
Druhý: nadmerná záťaž teplom sa môže prejaviť únavou, prehriatím organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až kolapsom organizmu.
Tretí: prostredníctvom pitného režimu sa zabezpečuje 70 % úhrada stratenej vody za pracovnú zmenu nadmerným potením alebo dýchaním.
Za vhodné ochranné nápoje sa považuje pitná voda, ovocný, či bylinkový čaj a minerálna voda s nízkym obsahom minerálnych látok.
Dlhodobé pitie vysoko mineralizovaných vôd vo väčšom množstve môže mať za následok nadmerný prísun solí do organizmu a následné poruchy acidobázickej rovnováhy a ochorenie obličiek (poruchy filtrácie a tým vzostup krvného tlaku, vznik ľadvinových kameňov a pod.).
Taktiež sa neodporúča v rámci pitného režimu pri práci podávať zamestnancom nápoje, ktoré sú sýtené oxidom uhličitým, nakoľko oxid uhličitý pôsobí močopudne a preto organizmus dostatočne nezavodní, naopak môže urýchliť odvodňovanie.
Za mimoriadne teplý deň sa považuje deň, v ktorom teplota vzduchu nameraná v tieni presahuje hodnotu vyššiu ako 30ºC, mimoriadne teplý deň vyhlasuje SHMÚ. Za rizikové práce z hľadiska nadmernej teplotnej záťaže sa považujú najmä, práce uskutočňujúce sa na stavbách, cestárske práce, práce v poľnohospodárstve, alebo v lesnom hospodárstve.
Ochranné nápoje, ktoré zamestnávateľ poskytuje svojim zamestnancom, musia byť zdravotne nezávadné s vhodnými chuťovými vlastnosťami a s vhodnou teplotou. Za vhodnú teplotu sa považuje teplota v rozmedzí 10 ºC -12ºC. Pri podávaní chladnejších nápojov môže dôjsť k znecitliveniu chuťových buniek, následkom čoho sa môže nevhodne zvýrazniť pocit smädu.
Priveľký rozdiel medzi teplotou prostredia a teplotou chladených nápojov môže viesť pri ich konzumácii k lokálnemu podchladzovaniu organizmu, k zníženiu odolnosti zamestnancov a v extrémnych prípadoch môže viesť aj k niektorým zápalovým zmenám, najmä na horných cestách dýchacích a žalúdkovej sliznici. Ochranné nápoje nesmú obsahovať viac ako 6,5 % cukru a nesmú sa poskytovať nápoje obsahujúce alkohol.