Malé množstvá dusičnanov a dusitanov sa môžu nachádzať takmer v každej vode. Vplyvom intenzívneho hnojenia a únikmi odpadových vôd zo žúmp či septikov sa dusičnany stali vážnou hrozbou všetkých studní a vrtov.
To znamená, že dusičnany pochádzajú z hnojív používaných vo veľkom množstve v intenzívnom poľnohospodárstve, z poškodených rúr a potrubí, z drenáží, ktoré sú poškodené alebo sú príliš blízko studní. Slovenská povolená norma rozpustených látok dusičnanov vo vode je 50mg/l podľa NV SR č. 354/2006 Z.z. Prekvapujúce je však že takéto množstvo je pre dospelého človeka zdravotne škodlivé a karcinogénne, čo potvrdzujú aj viaceré výskumy. Odporúčané maximum pre dospelého človeka je 10mg/l.
Výskyt dusitanov a dusičnanov vo vode má negatívny vplyv na zdravie. Dusičnany sú potrebné pre vývoj rastlín. Ak sa enormne zvýši množstvo dusičnanov a dusitanov vo vode a potravinách, sú škodlivé najmä pre dojčatá od 3 až do 6 mesiaca ich života. Hrozí, že dusičnany sa v tráviacom trakte dojčaťa zmenia na dusitany, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti s dýchaním a nakoniec až smrť.
Zvýšené množstvo methemoglobínu spôsobuje viditeľné zmodranie najmä u detí – cyanózu. Najľahšie prípady môžu byť bezpríznakové. U dojčiat je preto veľmi dôležité dbať na kvalitu pitnej vody.
Nebezpečenstvo dusitanov spočíva tiež v ich premene v tele na nitrozamíny. Tieto látky sú karcinogénne a môžu viesť k vzniku nádorových ochorení.
Výskyt dusitanov a dusičnanov v pitnej vode má negatívny vplyv na zdravie. Dusičnany sú potrebné pre vývoj rastlín. Ak sa enormne zvýši množstvo dusičnanov a dusitanov vo vode a potravinách, sú škodlivé najmä pre kojencov do 3 až 6 mesiaca ich života. Hrozí, že dusičnany sa v tráviacom trakte kojenca zmenia na dusitany, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti s dýchaním a nakoniec až smrť.
Zvýšené množstvo methemoglobínu spôsobuje viditeľné zmodranie najmä u detí – cyanózu. Najľahšie prípady môžu byť bezpríznakové.
Dusičnany nespôsobujú zmenu chuti a ani zápach vody. Na zistenie kontaminácie treba vykonať jej chemický rozbor. Norma dusičnanov v pitnej vode pre dospelého je 50 mg.l-1 a pre kojencov sa odporúča menšia hodnota ako 15 mg.l-1. Norma pre dusitany v pitnej vode je 10 mg/l pre dospelého človeka a pre kojencov je to 0,1 mg/l.
sivomodré sfarbenie kože ,perí, slizníc | nechutenstvo |
znížený tlak krvi | zrýchlený pulz |
hnačky | čokoládové sfarbenie krvi |
Na odstraňovanie dusičnanov sa používa viacero druhov úpravy ako napríklad iónová výmena alebo reverzná osmóza. V prípade zvýšenej koncentrácie dusičnanov vo vašom zdroji vám vieme navrhnúť ich odstránenie overenými technológiami.
Reverzná osmóza funguje na princípe molekulárnej filtrácie. Hlavná membrána má priepustnosť iba 0,0001 mikrometra (μm), pre porovnanie – najmenší vírus má 0,002 μm. Filtrácia reverznej osmózy má v priemere 97% účinnosť odstránenia všetkých nežiadúcich látok z vody.
Našimi klientmi sú najčastejšie používané domáce systémy RO Pallas Cabinet, ktoré sú vyhotovené v štýlovom kompaktnom tele a je možné si ich individuálne prispôsobovať. Značka Pallas patrí medzi svetových lídrov vo výrobe reverzných osmóz a tým zaručuje vysokú účinnosť a dlhú životnosť.
Reverzná osmóza môže byť použitá lokálne, toto prevedenie sa používa v domácnostiach, chatách, kancelárskych priestorov alebo centrálne, ktorá sa používa zväčša v priemysle.
Kabinetné vyhotovenie automatickej stanice na centrálne odstránenie dusičnanov z vody, ktoré sa skladá z riadiacej jednotky, filtračnej nádoby s obsahom média Anex a vstavaného zásobníka na tabletovanú soľ.
Jedná sa o najbežnejšie používanie vyhotovenie a je veľmi obľúbené kvôli jeho spoľahlivosti, kompaktnosti a nenáročnej údržbe. Riadiaca jednotka Pallas CK zabezpečuje vysokú mieru individualizácie nastavení a dlhú životnosť za ktorú sa vieme postaviť garantovanou 10 ročnou zárukou.
Centrálny filtračný systém odstránenia dusičnanov z vody pracuje na princípe selektívnej výmeny iónov za použitia moderných automatických staníc s obsahom filtračného média Anex, ktoré má veľmi nízke pH a dusičnany absorbuje. Následne pri regenerácii tabletovanou soľou, sú dusičnany odplavené do odpadu.