Pod pojmom chemická úprava vody rozumieme úpravu vody dávkovaním pomocných chemických látok a prípravkov za účelom dosiahnutia požadovaných parametrov. Ako chemická úprava vody je tiež označovaný súbor procesov zaisťujúcich úpravu vody na priemyselné účely či už energetických alebo rôznych chemických, potravinárskych a farmaceutických výrob. Kvalita takto upravenej vody spĺňa prísne nároky týchto prevádzok na čistotu a kvalitu výstupnej vody
Pre získanie čistej vody sa používajú vodné filtre fungujúce na princípe reverznej osmózy prípadne sa využíva chemická úprava vody. Vďaka zachytávaniu prímesí s najvyššou dosiahnuteľnou úrovňou presnosti, tieto vodné filtre dobre slúžia spotrebiteľom, ktorí sa snažia o dlhý život v plnom zdraví.
Vodný filter je v súčasnej dobe ideálnym riešením ako mať doma kvalitnú a čistú vodu.
Hygienické zabezpečenie vody
Na odstránenie mikrobiálneho znečistenia, prípadne vírusov, na obmedzenie výskytu rias a ďalšieho oživenia sa voda upravuje dávkovaním vhodného dezinfekčného činidla. Medzi najčastejšie používané chemikálie dávkované do pitnej vody za účelom hygienického zabezpečenia sa radí chlórnan sodný a ďalšie oxidačné či dezinfekčné činidlá na báze chlóru. Ich prostredníctvom je zabezpečovaná aj následná mikrobiologická stabilita v distribučnej sieti.
Úprava pH
Vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR je stanovené povolené rozmedzie hodnôt pH v pitnej vode. Toto rozmedzie je zvolené s ohľadom na dôvody zdravotné i technologické. Zdroje pitnej vody dosahujú väčšinou hodnoty pH v tomto rozmedzí a nebolo by teda potrebné ich upravovať.
Najčastejším dôvodom potreby zmeny pH je nastavenie vhodných reakčných podmienok pre niektoré technológie úpravy vody, napríklad koaguláciu. Efektivitu procesu koagulácie je možné zvýšiť správne zvolenou hodnotou pH podľa vlastností surovej vody a dominantného odstraňovaného polutantu.
Napríklad mangán je efektívne prevádzaný na nerozpustnú zrazeninu pri pH>8, naopak hliník je najúčinnejšie odstránený pri pH~6,3. Ďalej býva hodnota pH upravovaná napríklad kvôli obmedzeniu agresívnych vlastností vody.
Oxidácia znečisťujúcich prímesí
Za účelom niektorých znečisťujúcich prímesí na ľahšie odstránenie formy sa do vody dávkujú oxidačné činidlá ako manganistan draselný alebo zlúčeniny chlóru (chlórnan sodný, oxid chloričitý). Napríklad ióny kovov v rozpustnej a teda neodstrániteľnej forme sa oxidujú na viacmocné nerozpustné formy, ktoré je možné z vody odstrániť bežnými separačnými metódami (sedimentácia, filtrácia). Amoniakálny dusík sa oxiduje na dusičnany, ktoré je možné ľahko odstrániť napríklad na iónovo výmenných materiáloch atď.
Odstránenie zvyškového chlóru
Niekedy je nutné z vody odstrániť už prítomný voľný chlór – napríklad z dôvody ochrany nasledujúcich technologických prvkov náchylných na pôsobenie voľného chlóru (typicky membránové technológie). Toto je možné buď adsorpciou chlóru na aktívnom uhlí, alebo práve pridaním určitých chemikálií do upravovanej vody, napr. disiričitanu sodného, resp. hydrogénsiričitanu sodného.
Dávkovanie antiscalantu v technológii reverznej osmózy
V technológii reverznej osmózy dochádza na vstupnej strane membrány k hromadeniu rozpustených látok a prekročeniu súčinu rozpustnosti, hrozí teda zrážanie nerozpustných látok na membráne a jej zanášanie. Dávkovanie tzv. antiscalantu pomáha udržať koncentrované soli v rozpustenej forme a predlžuje tak životnosť membrán a znižuje náklady na prevádzku a údržbu technológie reverznej osmózy.
Reverzná osmóza funguje na princípe molekulárnej filtrácie.
Hlavná membrána má priepustnosť iba 0,0001 mikrometra (μm), pre porovnanie – najmenší vírus má 0,002 μm. Filtrácia reverznej osmózy má v priemere 97% účinnosť odstránenia všetkých nežiadúcich látok z vody.
Našimi klientmi sú najčastejšie používané domáce systémy RO Pallas Cabinet, ktoré sú vyhotovené v štýlovom kompaktnom tele a je možné si ich individuálne prispôsobovať. Značka Pallas patrí medzi svetových lídrov vo výrobe reverzných osmóz a tým zaručuje vysokú účinnosť a dlhú životnosť.
Reverzná osmóza môže byť použitá lokálne, toto prevedenie sa používa v domácnostiach, chatách, kancelárskych priestorov alebo centrálne, ktorá sa používa zväčša v priemysle.
Priemyselná reverzná osmóza slúži okrem iného aj na odstránenie ťažkých kovov.
V prípade záujmu o aplikáciu priemyselnej reverznej osmózy je potrebné analyzovať viacero vstupných a výstupných parametrov. Najideálnejším postupom je konzultácia s našimi odborníkmi, ktorí Vám budú vedieť vypracovať konfiguráciu priemyselnej reverznej osmózy na mieru.