Tvrdosť vody spôsobuje prítomnosť minerálnych látok (uhličitan vápenatý) vo vode, ktoré sa prirodzene vyskytujú v prírode a ich množstvo záleží od geologickej skladby podložia. V závislosti od množstva týchto minerálnych látok môže byť voda mäkká, stredne tvrdá, tvrdá alebo až veľmi tvrdá.
Odhaduje sa, že až 75% domácností na území Slovenska má problémy s tvrdou vodou a vodným kameňom. Na základe toho je úprava vody a odstránenie vodného kameňa čoraz častejšia. Vedeli ste, že prevádzkové náklady vykurovacích zariadení s vrstvou vodného kameňa sa zvyšujú? Už 1mm vrstva nánosu vodného kameňa dokáže zvýšiť náklady na prevádzku približne o 10%.
Vysokým obsahom minerálnych látok tvrdá voda spôsobuje tvorbu vodného kameňa. Vodný kameň ma najväčší dopad v domácnosti na rozvody vody, vodovodné batérie, sanitu, elektrické spotrebiče, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou, vykurovacie telesá ako aj na čerpaciu techniku v prípade použitia studničnej vody. Zabraňuje ich správnemu fungovaniu
a robí ich energeticky neefektívne. Vodný kameň spôsobuje zvýšenie spotreby elektrickej energie až o 30 %. V najhorších prípadoch môže vodný kameň úplne znemožniť ich prevádzku.
Meranie tvrdosti vody prebieha v nemeckých stupňoch °dH alebo v mmol/l. 1 mmol/l je v prepočte 5,61 nemeckých stupňoch.
0,70-1,25 mmol/l | 3,9–7°dH | Mäkká |
1,26-2,50 mmol/l | 7,01–14°dH | Stredne tvrdá |
Stredne tvrdá | 14,01–21°dH | Tvrdá |
>3,76 mmol/l> | 21,01°dH | Veľmi tvrdá |
Stupnica tvrdosti vody sa uvádza v jednotkách mmol/l. Ale v praxi sa môžete stretnúť aj s nemeckým stupňom označenia, tzv. °dH.
1 mmol/l = 5.6077 °dH
1 °dH = 0,18 mmol/l
Negatívnym vplyvom veľmi tvrdej vody je zvýšené zdravotné riziko na organizmus. Vysoké množstvo anorganických minerálnych látok v organizme nadmerne zaťažuje obličky, tráviaci trakt a pečeň. Prispieva tvorbe obličkových kameňov a má negatívny dopad na ľudský organizmus pri zvýšenej fyzickej aktivite. Vodu so stredným stupňom tvrdosti môžeme považovať za najvhodnejšiu pitnú vodu.
Tvrdosť vody sa v dnešnej dobe dá efektívne riešiť za pomoci rôznych moderných filtračných technológii na odstránenie vodného kameňa.
Existuje viacero spôsobov úpravy tvrdej vody. Centrálne pre celý objekt alebo lokálne na jednom výstupe. Zariadenia sa dajú nastavovať pre dosiahnutie ideálnych parametrov tvrdosti vody.
Najefektívnejším a ekonomickým riešením pre odstránenie tvrdej vody a vodného kameňa je úprava vody pomocou zmäkčovača vody.
Zmäkčovače vody sú najlepšou možnosťou odstránenie vodného kameňa, lebo vodný kameň priamo z vody odstraňujú. Naše stanice rady Pallas sú výsledkom dlhoročného testovania a používania staníc v praxi viac ako 40 rokov.
Kompletná technológia je vyrábaná priamo na mieru pre zákazníka v našej továrni v Belgicku. Základ tvorí riadiaca jednotka Pallas, ktorá je do maximálnej možnej miery prispôsobená pre každodenné použitie v domácnosti ako aj pre nepretržitú prevádzku v priemyselných projektoch.
Na každé zariadenie Pallas udeľujeme záruku 10 rokov. Veľmi dôležitý komponent je filtračná nádoba, ktorá je tak isto vyrábaná našou spoločnosťou, tým pádom spĺňa najprísnejšie štandardy a predchádza tým riziku spojenému s nekompatibilnými komponentami ako napríklad zlé tesnenie alebo poškodenie stien filtračných nádob.
Ako sa vyznať v širokej ponuke zariadení zmäkčovacích staníc? Zmäkčovacie stanice rozdeľujeme do základných kategórii. Vyberte si tú svoju.
Máte problém sa zorientovať v ponuke zmäkčovacích staníc a neviete správne vybrať tú, ktorú potrebujete?
Zmäkčovacie stanice rozdeľujeme do niekoľkých kategórii. Kontaktujte nás a vyberte si tú svoju.