Úprava studničnej vody je potrebná, ak kvalita Vašej vody nevyhovuje stanoveným hodnotám úradu verejného zdravotníctva. V prípade ak kvalita vody nie je známa, odporúčame si dať spraviť rozbor vody.
Studňa sa využíva predovšetkým tam, kde nie je k dispozícii klasické zásobovanie pitnou vodou. Používanie vody zo studne tak má svoje špecifiká, ktoré treba dôkladne dodržiavať aj preverovať. Úprava vody zo studne je úplne zásadná pre získanie kvalitnej pitnej vody bez zbytočných nečistôt, kovov, dusičnanov a amónnych iónov.
Pri vlastných zdrojoch vody je nevyhnutnou súčasťou úpravy vody aj dezinfekcia, pričom účinnou a ekologickou možnosťou je použitie UV lampy na vodu. UV lampa prostredníctvom ultrafialového žiarenia s vlnovou dĺžkou 253,7 mm zneškodní až 99,99 % baktérií a vírusov nachádzajúcich sa vo vode. Zastaralou možnosťou dezinfekcie vody, už nie tak ekologickou a pre zdravie bezpečnou, je chlórovanie vody.
Dúfame, že sme vám aspoň z časti priblížili a ozrejmili dôležitosť úpravy vody z vlastných zdrojov. Kvalita vody či už studničnej alebo inej je veľmi dôležitá, či už ide o zdravie ale aj o plnohodnotný život.
Základom je mechanický filter, ktorý slúži ako pred filtrácia a odstráni najväčšie mechanické častice ako piesok, íl, hlinu atď., ktoré sú v jej základe a mohli by ovplyvniť jej chuť a kvalitu.
Problémom studničnej vody môžu byť aj baktérie a vírusy. Pretože na rozdiel od vody z obecného zdroja nie je táto voda chlórovaná. Je potrebné sa o dezinfekciu postarať svojpomocne. Ideálnym pomocníkom je v takom prípade UV lampa, ktorá predstavuje šetrnejší a pohodlnejší variant dezinfekcie vody oproti chemickému ošetreniu.
Ukázal vám rozbor vody nadlimitné hodnoty železa alebo mangánu? Aj s tým sa dá jednoducho bojovať pomocou filtrácie. Vďaka tomu sa nemusíte obávať usadzovaniu železa v spotrebičoch, upchávania rúrok, škvrny na obkladoch, umývadle alebo vani. Odstránením mangánu sa zase vyhnete nepríjemnému zafarbovaniu bielizne pri praní.
Čo ak studničná voda obsahuje veľké množstvo dusičnanov? To je častý problém vodných zdrojov predovšetkým v poľnohospodárskych oblastiach, kde je vyššie riziko znečistenia vody z umelých hnojív na poliach, zo žúmp alebo z odpadu živočíšnych chovov. Z pitia takej vody môže vzniknúť množstvo zdravotných problémov, preto je dôležité vybrať vhodný filter určený špeciálne na dusičnany.
Jedným z najčastejších „nešvárov“ vody zo studne býva aj jej nadmerná tvrdosť. Tú spôsobuje vysoký obsah vápnika a horčíka, ktoré sa jednak negatívne podpisujú na jej chuti, ale tiež môžu za vznik a usadzovanie tzv. vodného kameňa, ktorý potom zanáša rozvody vody a spotrebiče – práčku, umývačku atď.